Szymon Hołownia to postać powszechnie znana w naszym kraju. Człowiek zajmujący się wieloma rzeczami, zdecydował się także na spróbowanie swoich sił jako autor książek. Kim on dokładnie jest?

Wykształcenie

Szymon Hołownia studiował przez pięć lat psychologię, ale kierunku tego nie ukończył. Do liceum uczęszczał w Białymstoku.

Działalność publicystyczna

Bohater artykułu był redaktorem działów w “Gazecie Wyborczej” oraz w “Newsweeku”, odpowiednia działu kultury w tej pierwszej, zaś w drugim działu społecznego. Pisał on także dla “Kultury Popularnej”, “Machiny”, “Tygodnika Powszechnego” czy “Przewodnika Katolickiego”. Jego doświadczenie wykracza jednak poza wymienione tutaj tytuły.

Kariera w mediach

Omawiana postać prowadziła i uczestniczyła w multum programów telewizyjnych. Prowadził on audycje w kilku radiach, w tym w rodzimym Białymstoku. Jego doświadczenie jeśli chodzi o telewizję także jest bardzo znaczące. Prowadził on takie programy jak:

  • Po prostu pytam (TVP1)
  • Między sklepami (Religia.tv)
  • Przegląd prasy w Dzień Dobry TVN
  • Mam Talent (z Marcinem Prokopem, TVN)
  • Mamy Cię (z Marcinem Prokopem, TVN).

Tworzy on wraz w wyżej wymienionym Marcinem Prokopem bardzo rozpoznawalne duo. Ciekawostką jest, że Hołownia ma 1,88m wzrostu, co może być ciężkie do zauważenia w towarzystwie jego współprowadzącego.

Poglądy

Szymon Hołownia identyfikuje się jako katolik. Deklaruje przywiązanie do takich wartości jak: społeczeństwo obywatelskie, państwo prawa, suwerenność, trójpodział władzy czy pluralizm polityczny. Konstytucję uważa za niepodważalny i nadrzędny akt prawny, kładzie duży nacisk na rolę samorządów. Jest za przyjaznym rozdziałem Kościoła od państwa.

Kariera polityczna

8 grudnia Szymon Hołownia ogłosił swój start w wyborach prezydenckich 2020 roku. Początkowo sondaże plasowały go na 4 czy 5 miejscu, jednak szybko stał się on według ankiet pretendentem do wejścia do drugiej tury, utrzymując 2 lub 3 miejsce w badaniach poparcia.

Książki

Przechodzimy ostatecznie do najważniejsze dla nas aspektu działalności Szymona Hołowni, czyli do napisanych przez niego dzieł. Skupia się on głównie na tematyce religijnej, co jest zgodne z jego poglądami. Przykładowe tytuły to: “Tabletki z Krzyżykiem”, “Bóg. Życie i twórczość”, “Last minute. 24h chrześcijaństwa na świecie”, “Boskie Zwierzęta” czy “Teraz albo nigdy”. Każda osoba zainteresowana poznaniem Boga z pewnością znajdzie w jego twórczości coś dla siebie. Jest to zdecydowanie człowiek o bogatym doświadczeniu, z którego książkami warto się zapoznać.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com